Hírek,  Tech

A jövő űrutazása: Robotok válthatják ki az emberi űrhajósokat?

A karácsonyi ünnepek előestéjén a NASA Parker Napkutató űrszondája történelmi esemény részese lett, amikor is a Nap közelében repült el, közelebb, mint bármely más ember által készített tárgy valaha. Ez a küldetés arra irányult, hogy mélyebb megértést nyerjen a Napról és annak hatásairól a Földön tapasztalható űridőjárásra. A Parker Napkutató az űrben teljesen autonóm módon végezte el a programozott feladatait, anélkül, hogy bármilyen kommunikációt folytatott volna a Földdel. Ez a szondás küldetés egy újabb mérföldkő az emberiség számára, hiszen a tudományos kutatások ezen formája már évtizedek óta lehetővé teszi, hogy robotok felfedezzenek olyan helyeket a Naprendszerben, ahová az emberek nem tudnak eljutni.

A Parker Napkutató 10 napos repülése során olyan extrém hőmérsékleteket tapasztalt, amelyek elérték az 1000 Celsius-fokot. Ez felveti a kérdést, hogy a jövő űrkutatásában milyen szerepet játszanak majd az emberek, különösen a robotok fejlődésével és az új, fejlett mesterséges intelligenciák megjelenésével. Lord Martin Rees, az Egyesült Királyság csillagásza úgy véli, hogy a robotok gyors fejlődése miatt egyre kevesebb indok van arra, hogy embereket küldjünk az űrbe. Azt állítja, hogy az emberi űrutazások inkább kalandor szellemű, gazdag emberek élményei, amelyeket magánfinanszírozásból kellene finanszírozni. Andrew Coates, a londoni University College fizikusa is egyetért, hangsúlyozva, hogy a komoly űrkutatás szempontjából a robotok előnyösebbek, mivel sokkal messzebbre képesek eljutni, és több feladatot elvégezni, mint az emberek.

Miközben a robotok már felfedezték a Naprendszer összes bolygóját, az emberi űrutazók csupán két helyszínt látogattak meg: a Föld körüli pályát és a Holdat. Az 1961-es első űrhajós, Jurij Gagarin óta körülbelül 700 ember járt az űrben, többségük a Föld körüli orbitális küldetéseken vett részt. Dr. Kelly Weinersmith, a texasi Rice Egyetem biológusa és a „Mars város” című könyv társszerzője úgy véli, hogy a presztízs mindig is fontos motiváció marad az emberi űrutazások során. Az emberek űrben való jelenléte nemcsak a politikai rendszerek hatékonyságát mutatja meg, hanem hozzájárul a tudományos kutatásokhoz is, amelyeket az International Space Station (ISS) keretein belül végeznek.

A robotok képesek olyan helyekre eljutni, amelyek az emberek számára elérhetetlenek, és különböző műszereket használva tanulmányozni a bolygók légkörét és felszínét. Dr. Weinersmith megjegyzi, hogy az emberek sokkal sokoldalúbbak, és gyorsabban végeznek el feladatokat, mint a robotok, de ezek életben tartása az űrben rendkívül költséges és nehézkes. A robotok azonban nem igényelnek hidratálást, táplálékot, alvást, így a tudományos kutatások során rengeteg előnyt jelentenek.

A technológia fejlődése lehetővé teheti, hogy a robotok és az emberek együtt dolgozzanak az űrben. Dr. Kiri Wagstaff, a NASA korábbi munkatársa, hangsúlyozza, hogy az AI segítségével automatizálhatók a monoton feladatok, így az űrhajósok a fontosabb kutatási tevékenységeikre összpontosíthatnak. Azonban a jelenlegi technológiai korlátok, például a roverek feldolgozási sebessége, még nem teszik lehetővé, hogy a mesterséges intelligencia teljes mértékben érvényesüljön az űrben.

A NASA különféle humanoid robotokat is kifejlesztett, mint például a Valkyrie, amelyet a Johnson Űrközpont készített, hogy különböző feladatokat lásson el az űrben. Az ilyen robotok képesek az emberi mozgásokat utánozni, és olyan feladatokat végezni, amelyeket eddig emberek hajtottak végre. A NASA Curiosity roverje például már autonóm módon végez kutatásokat a Marson, döntéseket hozva anélkül, hogy szüksége lenne az emberi inputra.

Az emberekkel való inspiráló kapcsolat azonban továbbra is pótolhatatlan. Leroy Chiao, a NASA nyugdíjas űrhajósa, aki három űrrepülést teljesített, arra figyelmeztet, hogy az emberek cselekedetei sokkal inkább inspirálják az embereket a Földön, mint a robotok tevékenységei. Az emberi űrutazás presztízse és az inspiráció ereje továbbra is kulcsszerepet játszik a jövő űrkutatásában, még akkor is, ha a robotok technológiai fejlődése forradalmasítja az űr felfedezését. Ahogy a NASA tervei szerint az Artemis program keretében újra embereket küldenek a Holdra, úgy a jövő űrutazásai valószínűleg egyre inkább a robotok és az emberek együttműködésén fognak alapulni.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy7keddnj31o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük