Gazdaság,  Hírek

Alacsony vízállás: aggodalmak a vízellátás miatt

Az Egyesült Királyság folyói jelenleg rendkívül alacsony vízszinttel küzdenek, és a helyzet a következő három hónapban tovább romolhat, figyelmeztet a Központi Ökológiai és Hidrológiai Intézet (CEH). Ez a figyelmeztetés különösen aggasztó, hiszen az idei tavasz volt Angliában a legszárazabb 1961 óta, míg az északi területek a legszárazabb évkezdettel néznek szembe az elmúlt közel egy évszázadban. Az előrejelzések szerint májusban az Egyesült Királyság szinte teljes területén alacsonyabb vagy normál alatti folyószintek várhatóak, kivéve Délnyugat-Angliát és Dél-Wales-t. A Környezetvédelmi Ügynökség közölte, hogy az Egyesült Királyság közepes szintű aszályveszélyben van, és figyelmeztette a háztartásokat a vízfogyasztási korlátozások lehetőségére.

Mark Owen, az Angling Trust halászati igazgatója és a Nemzeti Aszálycsoport tagja hangsúlyozta, hogy a következő 2-3 hét „kritikus” lesz annak megállapításában, hogy az ország aszályos időszakba lép-e. Jelenleg a helyzet nem minősül aszálynak, azonban az rendkívül száraz időjárás már most is érezteti hatását. Számos gazdálkodónak előre kellett hoznia a növényeik öntözését, mivel az esőre támaszkodás márciusban vált szükségessé. Nick Deane, egy Norfolkban élő gabonatermesztő gazda elmondta a BBC Newsnak, hogy már hónapokkal ezelőtt el kellett kezdenie az öntözést. „Korlátoznunk kell a vízfogyasztásunkat, és meg kell határoznunk, hogy mely területeket locsoljuk, hogy a növények továbbra is növekedhessenek” – tette hozzá.

Deane figyelmeztetett arra, hogy ha a szárazság elhúzódik, akkor a gazdák nehezen tudják majd előállítani az élelmiszereket, így egyre több terményt kell majd importálni. A száraz és napos időjárás következtében az Egyesült Királyság területén már eddig is jelentős mennyiségű terület égett le az erdőtüzek miatt, ami az eddigi legmagasabb számnak számít a korábbi évekhez képest. Az utolsó aszály 2022 júniusa és augusztusa között volt, amely a legforróbb nyarak közé tartozik, és ötödik legszárazabbnak számít a 19. század óta. Akkor öt vízmű vállalat is bevezetett locsolócső-tilalmat, amely 19 millió embert érintett, és a víziutakat is korlátozták.

A 2024-es nyárra várható csapadékosabb időjárás és a mérsékelten nedves tél miatt az ivóvízforrások jelenleg stabilabb helyzetben vannak, a vízművek nagyobb tartalékokkal rendelkeznek. Ugyanakkor a korai száraz időjárás kockázatokat jelenthet, mivel „potenciálisan nagyobb kockázatot jelent a vízforrásokra a későbbi hónapokban, különösen, ha a száraz időjárás folytatódik” – figyelmeztetett Stephen Turner, a CEH hidrológusa.

Richard Thompson, a Nemzeti Aszálycsoport elnöke a közelmúltban arra figyelmeztetett, hogy a vízmű vállalatoknak vízfogyasztási korlátozásokat kell bevezetniük a vízkészletek védelme érdekében, ha a száraz időjárás folytatódik. Jelenleg a kulcskérdések közé tartozik, hogy mikor várható újabb eső, és ha megérkezik, mennyi csapadékra számíthatunk. Vannak jelek arra, hogy a következő hetekben csapadékos időjárás várható a nyugati irányból.

A különböző területeken az ivóvízforrások eltérő helyekről származnak, attól függően, hogy milyen a földrajzi és geológiai felépítésük. Általánosságban elmondható, hogy Dél-Anglia számára lassúbb a szárazság bekövetkezése és elhúzódása, mivel sok csapadék a föld alatt tárolódik, és hosszú időbe telik, míg eljut a folyókhoz és a vízkészletekhez. Ezzel szemben Észak-Anglia gyorsan belép a szárazság állapotába, és gyorsan kilép belőle, mivel a vízgyűjtők jobban ki vannak téve a vízfogyasztásnak.

A vízművek locsolócső-tilalmat vezetnek be, amikor a vízkészletek elérnek egy bizonyos alacsony szintet a területükön. Ha az aszályos körülmények súlyosbodnak, a kormány korlátozhatja a mezőgazdasági öntözést, csökkentheti a hajók mozgását a víziutakon, és korlátozhatja a vízfogyasztást olyan nem alapvető üzletek számára, mint például az autómosók. A legrosszabb esetben a háztartások és üzletek vízfogyasztását is korlátozhatják, de erre 1976 óta nem volt példa.

A vízipari vezetők és a Nemzeti Gazdálkodási Szövetség (NFU) arra kérik a kormányt, hogy tegyen többet annak érdekében, hogy az Egyesült Királyság legszárazabb részein biztosított legyen a vízkészlet a jövőbeli aszályokkal szemben. A Water UK, amely a vízipart képviseli, új nemzeti vízhálózat létrehozását javasolja Angliában, hogy a víz a legnedvesebb területekből a legnagyobb szükségletekkel rendelkező helyekre kerüljön. A gazdák pedig több állami támogatást és kevesebb bürokráciát kérnek ahhoz, hogy saját víztározókat építhessenek a farmjaik ellátására. Deane és öt másik gazda, köztük gyümölcstermesztők is, saját víztározót építettek, amely négy évig tartott és több mint 1 millió fontba került. Az idei száraz körülmények között a tárolt víz 15%-át már felhasználták.

A kormány képviselője elmondta, hogy dolgoznak a mezőgazdasági ágazattal a vízellátás rugalmasságának javításán és több gazdálkodói csoport létrehozásán, amelyek együtt dolgozhatnak saját víztározóik fejlesztésén. Hozzátette: „Több mint 104 milliárd fontnyi magánszektorbeli befektetést biztosítottunk az alapvető infrastruktúrák, köztük kilenc új víztározó finanszírozására, hogy biztosítsuk a jövőbeli vízellátást a gazdák számára.” Az elhúzódó száraz időjárás a „blokkoló magasnyomású” rendszerekhez kapcsolódik, amikor egy magasnyomású időjárási rendszer megakad, bár a tudósok még nem tudják, hogy ez a jelenség összefügg-e a klímaváltozással. A globális felmelegedés várhatóan szélsőségesebb időjárási eseményeket fog eredményezni világszerte, és a jövőbeli klímával kapcsolatos tanulmányok azt sugallják, hogy az Egyesült Királyságban hosszabb és szárazabb időszakok várhatóak, míg a telek ned

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/crmkn7rjv7zo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük