
Statisztikai vezető lemond egészségügyi okokból a botrány után
Sir Ian Diamond, az Egyesült Királyság Statisztikai Hivatalának (ONS) vezetője, azonnali hatállyal lemondott posztjáról egészségügyi okok miatt. Ez a döntés különösen érdekes időszakban született, hiszen az ONS olyan válsággal néz szembe, amely a hivatal munkájába vetett bizalom csökkenéséből fakad. Az ONS hivatalosan bejelentette, hogy Sir Ian, aki már régóta küzd egészségi problémákkal, úgy érezte, hogy nem tudja megadni azt a teljes elkötelezettséget, amely szükséges lenne a szervezet előrehaladásához.
Az ONS problémáira már régóta figyelmeztetett a Statisztikai Szabályozó Hivatal (OSR) egy nemrégiben készült jelentésében, amely a hivatal adatainak minőségével kapcsolatos aggályokat fogalmazott meg. Különösen a Munkavállalói Felmérés, amely az Egyesült Királyság munkanélküliségi rátájának mérésére szolgál, került a kritikák kereszttüzébe. Dr. Sarah Cumbers, a Brit Statisztikai Társaság ügyvezető igazgatója kifejtette, hogy Sir Ian Diamond kiváló vezetői képességeket mutatott az ONS élén, különösen a pandémia alatt, amikor is a hivatal segített abban, hogy az Egyesült Királyság világelsővé váljon a gyorsan változó környezetben történő adatszolgáltatás terén.
Dr. Cumbers hangsúlyozta, hogy a közelmúltban végzett vizsgálatok fényében remélik, hogy együttműködhetnek a Kormányzati Hivatal és az Egyesült Királyság Statisztikai Hatósága képviselőivel, hogy megvizsgálják, milyen irányba kellene fejlődnie a Nemzeti Statisztikus szerepének. Az OSR jelentése rávilágított arra is, hogy az ONS munkatársai nem mindig kaptak kellő figyelmet, amikor a felmerülő problémákat jelezték a felső vezetés felé. A statisztikai adatok minőségébe vetett bizalom hiánya megnehezíti a kormány és a vállalatok számára, hogy megalapozott döntéseket hozzanak.
A pandémia óta a világ statisztikai ügynökségei küzdenek a megfelelő válaszadási arányok elérésével, hogy biztosítani tudják adataik kívánt minőségét. A szabályozó azt is jelezte, hogy szeretnék, ha az ONS elegendő lépést tenne a minták tervezésének és képviseletének rendszeres felülvizsgálatára, a torzítások kezelésére, valamint a felmérési módszertan és imputáció javítására. Sir Ian 2019 októberében vette át az ONS vezetését, és ez azt jelentette, hogy hamarosan a figyelem középpontjába került, amikor a kormány tudományos tanácsadó csoportjának, a SAGE-nek a tagjává vált 2020 elején.
Azóta a pandémia utáni kihívások sok szempontból még nehezebbé váltak, hiszen az ONS kritikák kereszttüzébe került, amikor az hivatalos adatok minősége romlani kezdett. Az ONS zászlóshajójaként ismert munkaerőpiaci felmérés nem tudta elérni a szükséges válaszadási arányokat, ahogy egyre kevesebb ember töltötte ki a kérdőíveket. Az adataink olyan megbízhatatlanná váltak, hogy az Egyesült Királyság statisztikai szabályozója visszavonta a minőségi tanúsítványát, és a parlamenti képviselők, valamint a Bank of England aggódni kezdtek amiatt, hogy nem tudják használni ezeket az adatokat.
Az online alternatíva a munkaerőpiaci felmérésre már többször is késlekedett, és egy belső jelentés nyilvánosságra hozta, hogy a projektben dolgozók rendkívül nehéz tapasztalatokat éltek át, amelyek „hatással voltak a jólétükre és a bizalmukra minden szinten”. Az új munkaerőpiaci felmérés eredetileg 2024 szeptemberére volt ütemezve, de a terveket legalább egy évvel elhalasztották, Sir Ian pedig figyelmeztette a képviselőket, hogy valószínűleg csak 2027-re lesz teljesen kész.
A problémák azonban nem merültek ki a munkaerőpiaci felmérés körüli nehézségekben. Az ONS statisztikái sztrájkba kezdtek, miután a közigazgatás egyik legkedvezőbb otthoni munkavégzési politikáját visszavonták. Az OSR bírálta az ONS-t a „védekező” hozzáállása miatt, amikor a nemi identitás új elemzéséről kérdezték őket. A folyamatos felfelé irányuló korrekciók pedig aláásták az ONS migrációs szintjeire vonatkozó becslések hitelességét. Áprilisban a Kormányzati Hivatal egy gyors áttekintést indított, amelyet Sir Robert Devereux, egy nyugalmazott brit köztisztviselő felügyel. Ez az áttekintés a lényeges statisztikák és főbb programok megvalósítását, az ONS szervezeti kultúráját, struktúráját és vezetését, valamint a Kormányzati Hivatal és a HM Treasury-vel való kapcsolatait vizsgálja.

