Hírek,  Mindennapok

Izraeli erők bezárják az ENSZ által működtetett iskolákat Kelet-Jeruzsálemben

Fegyveres izraeli biztonsági erők három, az ENSZ palesztin menekültek számára fenntartott iskolát zártak be Jeruzsálem keleti részén, amelyet Izrael annektált. Az incidens csütörtök reggel történt, közvetlenül az órák kezdete után, amikor több száz palesztin diákot küldtek haza a Shuafat menekülttábor iskoláiból. Philippe Lazzarini, az UNRWA (ENSZ Palesztin Menekülteket Segítő Ügynökség) főbiztosa kijelentette, hogy az izraeli hatóságok megtagadják a gyerekektől alapvető jogukat a tanulásra, és nyíltan megsértik a nemzetközi jogot. Az UNRWA működését érintő izraeli tilalom már korábban életbe lépett, Izrael pedig azzal vádolja az ügynökséget, hogy kapcsolatban áll a Hamasszal. Az UNRWA ezt a vádat tagadja, és hangsúlyozza pártatlanságát.

A történtek során videók készültek, amelyek a Shuafat egyik iskolája előtt álló lányokat mutatták, amint egyenruhában ölelik át egymást, miután izraeli erők érkeztek a helyszínre. Az iskolára kifüggesztett zárási parancs szerint: „Tiltott az oktatási intézmények működtetése, tanárok, oktatási személyzet vagy bármilyen más személy alkalmazása, valamint diákok fogadása vagy beengedése e intézménybe.” Az UNRWA tájékoztatása szerint több mint 550, hat és tizenöt év közötti tanuló tartózkodott az iskolákban, és az ügynökség egyik munkatársát is őrizetbe vették, ami a megszállt Nyugati-part igazgatója szerint „traumatikus élmény” volt azoknak a fiatal gyerekeknek, akik az oktatásukhoz való hozzáférésüket azonnali veszélyben érzik.

Az UNRWA közölte, hogy az izraeli rendőrség három másik iskolában is jelen volt Jeruzsálem keleti részén, ezzel ott is arra kényszerítve az intézményeket, hogy küldjék haza a diákokat. Philippe Lazzarini az X közösségi oldalon hangsúlyozta, hogy „iskolák ostroma és bezárása nyílt megsértése a nemzetközi jognak”, hozzátéve, hogy ezek az iskolák az Egyesült Nemzetek szent helyei. Kiemelte, hogy az izraeli hatóságok a múlt hónapban kiadott zárási végzések végrehajtásával megtagadják a palesztin gyerekektől a tanulás alapvető jogát, és hogy az UNRWA iskoláinak nyitva kell maradniuk, hogy megvédjék egy egész generáció oktatását.

A Palesztin Hatóság, amely a Nyugati-part egyes részeit irányítja, szintén elítélte az izraeli lépést, mint a gyerekek oktatáshoz való jogának megsértését. A brit konzulátus Jeruzsálemben kifejezte, hogy az Egyesült Királyság, az EU, Norvégia, Svájc, Törökország és Japán határozottan ellenzi az UNRWA iskolákkal szemben hozott zárási parancsokat, és szolidaritásukat fejezték ki a diákok, szülők és tanárok iránt. Kiemelték, hogy az UNRWA 1950 óta működik Jeruzsálem keleti részén az ENSZ Közgyűlésének mandátuma alapján, és Izraelnek a nemzetközi humanitárius jog értelmében biztosítania kellene a gyerekek oktatására szánt intézmények megfelelő működését.

Tavaly az izraeli parlament olyan törvényeket fogadott el, amelyek megtiltják az izraeli tisztviselők és az UNRWA közötti kapcsolatokat, valamint megakadályozzák az ügynökség tevékenységét izraeli területen. Izrael 1967-ben foglalta el Jeruzsálem keleti részét, valamint a Nyugati-part többi részét a Közel-Keleti háború során. 1980-ban gyakorlatilag annektálta Jeruzsálem keleti részét, ami a nemzetközi közösség nagy része által nem elismert lépés, és az egész várost a fővárosának tekinti. A palesztinok viszont Jeruzsálem keleti részét a jövőbeli államuk fővárosának tartják. Jelenleg körülbelül 230,000 izraeli telepes él Jeruzsálem keleti részén, szemben 390,000 palesztinnal. A nemzetközi közösség többsége illegálisnak tekinti az ott és a Nyugati-part egyéb részein épült telepeket a nemzetközi jog értelmében, amit az International Court of Justice (ICJ) tavalyi tanácsadó véleménye is alátámaszt, bár Izrael ezt vitatja. Az ENSZ ügynökségei kijelentették, hogy nem fognak együttműködni a javasolt rendszerrel, mert az úgy tűnik, hogy „fegyveresíti” a segélyt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cqxej00w3wno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük