Gazdaság,  Hírek

India és Pakisztán feszültségcsökkentésének lehetőségei

A folytatódó India-Pakisztán válság egyre aggasztóbb fordulatot vesz, és a világ országai nyugalomra szólítanak fel. A helyzet kiéleződésével kapcsolatban az elsődleges vélemény az volt, hogy miután India légicsapásokat hajtott végre, és Pakisztán azt állította, hogy több indiai vadászgépet is lelőtt, egyfajta „győzelem” érzetével mindkét fél képes lehet a feszültség csökkentésére. Azonban a hosszan elhúzódó, egymásra adott válaszcsapások komolyabb következményekkel járhatnak. A korábbi konfliktusok során, mint például 2019-ben és 2016-ban, az Egyesült Államok és néhány más globális hatalom nyomást gyakorolt Delire és Iszlámábádra, hogy kezeljék a helyzetet, és csökkentsék a feszültséget. Jelenleg azonban a nacionalista retorika a két országban elérte a csúcspontját, és úgy tűnik, hogy a szomszédok közelebb állnak a háborúhoz, mint az elmúlt évtizedekben bármikor.

Ayesha Siddiqa, egy pakisztáni akadémikus, aki a londoni King’s College senior munkatársa, figyelmeztetett arra, hogy a világ közössége csendben marad, ami rendkívül veszélyes helyzetet teremt. „Bár a feszültség évtizedek óta fennáll, most először fordul elő, hogy a két ország konfliktusban van, anélkül, hogy bárki figyelné őket vagy kényszerítené őket a leállásra” – mondta Siddiqa. Ha Washington nem lép közbe határozottabban, úgy Iszlámábád és Delhi folytathatják a vádaskodást és a kölcsönös vádakat. Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere folyamatosan arra figyelmezteti India és Pakisztán vezetőit, hogy de-eszkaláljanak, de más amerikai vezetők üzenete eltérő. JD Vance, az Egyesült Államok alelnöke a Fox Newsnak adott interjújában kijelentette, hogy egy esetleges háború India és Pakisztán között „nem a mi dolgunk”. „Azt szeretnénk, ha ez a helyzet minél gyorsabban megnyugodna. Azonban nem tudjuk irányítani ezeket az országokat” – tette hozzá Vance, aki éppen Indiában tartózkodott, amikor a militáns támadás történt az India által ellenőrzött Kasmírban, amely 26 polgári áldozatot követelt.

A Trump-kormány prioritásai inkább a vámokkal, Kínával és az ukrán-orosz konfliktussal foglalkoznak, így valószínűleg nem várható, hogy Washington aktívan közbelépjen a két nukleáris fegyverrel rendelkező rivális közötti feszültség csökkentésére. Eközben Kína, amely szintén érdekelt Dél-Ázsiában, szoros gazdasági és katonai kapcsolatokat ápol Iszlámábbal, és több mint 50 milliárd dollárt fektetett be Pakisztánba a Kínai-Pakisztáni Gazdasági Folyosó részeként. Kínának szintén megoldatlan határproblémái vannak Indiával, és a két ország 2020-ban határütközésbe került a Himalájában. Annak ellenére, hogy a feszültség fennáll, Kína India második legnagyobb kereskedelmi partnere.

Shen Dingli, a sanghaji nemzetközi ügyek szakértője arra figyelmeztetett, hogy ha az Egyesült Államok nem érdeklődik India és Pakisztán közötti feszültség rendezése iránt, akkor az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjai, az úgynevezett P5-öknek be kell avatkozniuk. „Ez az ő felelősségük is” – mondta. Miközben India Pakisztánt vádolja a Kasmírbeli szeparatista lázadók támogatásával, akik a múlt hónapban turistákat támadtak meg, a kínai szakértő szerint a P5-ök tagjai hiteles nyomozást indíthatnak az incidens körülményeiről, hogy kezeljék India aggodalmait. A Perzsa-öböl államai, mint például Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek, amelyek szoros kapcsolatban állnak mindkét országgal, fokozhatják a közvetítési erőfeszítéseiket. Adel Al-Jubeir, a szaúdi külügyminiszter május 7-én érkezett Delibe, ami meglepetésnek számított a feszültségek fokozódása közepette. „Jó találkozón vagyunk Adel Al-Jubeirrel” – mondta Subrahmanyam Jaishankar indiai külügyminiszter, hozzátéve, hogy a szaúdi kollégája megosztotta India nézőpontját a terrorizmus határozott ellenállásáról.

A jelenlegi válságból való kiút lehet egy olyan helyzet, ahol mindkét fél „győzelmet” mondhat, hogy ezzel elégedettséget nyújtson a saját közönségének. Delhi azt állítja, hogy a pakisztáni területen végrehajtott rakétacsapások a múlt hónapban történt támadás felelőseinek számonkérését szolgálják. „India már kijelentette, hogy elérte céljait. Most Pakisztánon a sor. Ha visszavágnak, az erős válaszreakciót váltana ki Indiától” – mondta D. S. Hooda nyugalmazott indiai tábornok. Pakisztán, különösen a hatalmas katonai vezetése, szeretné megmutatni népének, hogy képes szembeszállni Indiával, és ismét leckét adni nekik, miután öt indiai vadászgépet is lelőttek egy légi harc során. India eddig nem ismerte el, hogy a jelenlegi összecsapás során bármelyik vadászgépét is elvesztette volna. Siddiqa pakisztáni akadémikus szerint a jelenlegi válság kimenetele attól függ, hogy India miként határozza meg céljait. „India célkitűzései napról napra változnak – a Pakisztán megbüntetésétől kezdve valami nagyobb eléréséig” – mondta. A későbbi indiai Premier Ligás mérkőzések folytatása is a „nemzet hangulatától” függ, ahogy Deep Dasgupta, egykori indiai kapus fogalmazott. A világ vezetői arra szólítják fel a feleket, hogy gyakoroljanak „türelmet”, miközben a feszültség fokozódik a két ország között. A BBC egy indiai légicsapás helyszínére látogatott el a pakisztáni Muridke városában, ahol házakat találtak, amelyeket intenzív tüzérségi tűz rombolt le.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/clyzg8ygeezo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük