Hírek,  Tech

Szovjet űrhajó közelgő földre zuhanása várható

Egy szovjet űrhajó, amely több mint ötven éve kering az űrben, várhatóan szombaton visszatér a Földre. A Kosmos 482 néven ismert űreszközt 1972-ben indították el, hogy a Vénuszra utazzon, azonban nem tudta elhagyni az alacsony Föld körüli pályáját, és négy darabra tört. A NASA szerint az egyik darab, amely valószínűleg a leszállóegység, újra belép a Föld légkörébe, és elképzelhető, hogy egy része elkerüli a megsemmisülést. Az Európai Űrügynökség előrejelzése szerint a visszatérés körülbelül május 10-én, 09:16 BST körüli időpontban várható, de ez több órát is eltérhet. A visszatérés helyével kapcsolatban sok a bizonytalanság, de ha bármelyik része túlél, a Föld 70%-át borító óceánok miatt valószínűtlen, hogy jelentős kárt okozna.

Stijn Lemmens, az Európai Űrügynökség vezető űrszemét-elemzője elmondta, hogy „sokkal valószínűbb, hogy lottót nyer az ember, mint hogy eltalálja ezt a űrszemét darabot.” A leszálló kapszula egy masszív, kb. egy méter átmérőjű gömb alakú objektum, amely közel fél tonnát nyom. Azért tervezték, hogy ellenálljon a Vénusz légkörének szélsőséges hőmérsékleteinek és nyomásának, így robusztus hőpajzsa és tartós szerkezete van. Ezért a szakértők úgy vélik, hogy a kapszula túlélheti az irányítás nélküli zuhanást a Föld légkörén keresztül.

A kapszula ejtőernyő rendszere, amely eredetileg a Vénuszra való leszállás során a lassítást szolgálta, valószínűleg már régóta tönkrement, mivel több mint 50 évet töltött az űrben. A földön élő emberekre gyakorolt kockázatot alacsonynak ítélik, de a kapszula várható repülési útvonala széles területet ölel fel, 51,7° északi és déli szélesség között, ami a világ legnagyobb részét lefedi. Ez azt jelenti, hogy a kapszula bárhol landolhat, London és Dél-Amerika legdélebbi csücske között.

Ilyen irányítás nélküli űrszemét események már történt korábban is. Lemmens elmagyarázta, hogy „az ember által készített tárgyak Föld légkörébe való visszatérése meglehetősen gyakran előfordul”, heti rendszerességgel nagyobb űreszközöknél, és napi szinten a kisebbeknél. Az objektumok általában a légkörben megsemmisülnek, mielőtt elérnék a talajt. A kínai Long March 5B rakéta 2022-ben az Indiai-óceán felett tért vissza, míg a Tiangong-1 űrállomás 2018-ban a Csendes-óceán felett nagyrészt elégett.

A Kosmos 482-t most nemzetközi űrügynökségek figyelik szorosan. Lemmens hozzátette, hogy a jövőbeli űreszközöket „úgy kell megtervezni, hogy biztonságosan eltávolíthassák magukat a pályáról, lehetőleg irányított visszatérések révén”. Ez lehetővé teszi a leszállási helyek pontos előrejelzését, csökkentve annak kockázatát, hogy a törmelék lakott területekre essen, így védve az embereket és vagyontárgyakat, miközben „kezeljük a űrszemét környezeti hatását”. Az ilyen űreszközök tervezése és működtetése alapvető fontosságú a jövőben, különösen, ha figyelembe vesszük a Föld körüli űr egyre zsúfoltabbá válását.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy9vz28nyedo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük