Gazdaság,  Hírek

Starmer válasza Trump vámjaira: lassítás és gyorsítás egyszerre

A brit miniszterelnök, Sir Keir Starmer, a saját lakásában figyelte a történéseket, míg a pénzügyminiszter, Rachel Reeves, a dolgozószobájából követte az eseményeket. Jonathan Reynolds, az üzleti miniszter, munkatársaival és pizzával felszerelkezve az Old Admiralty Arch irodájából nézte Donald Trump amerikai elnök nagy bejelentését a vámokkal kapcsolatban, amelyre szerdán került sor. Ezen a helyszínen egykor a brit haditengerészet irányította a kereskedelmet a tengereken, de most a miniszterek már csak álmodozhatnak hasonló hatalomról, miközben egyre növekvő rémülettel figyelik az Egyesült Államok és Kína közötti feszültséget. Egy kabinettag megjegyezte, hogy „néha az emberek nem is tudják, hogy történelmi pillanatok tanúi”. A két nagyhatalom, Trump és Xi Jinping, feszültsége egyre fokozódik, miközben a tőzsdék zuhanásnak indulnak.

Trump 10%-os vámot vezetett be valamennyi országra, köztük az Egyesült Királyságra is, míg Kínára ennél lényegesen magasabb vámokat vetett ki, amire Kína is válaszolt saját vámjaival. Jelenleg a brit kormány Whitehallban azon dolgozik, hogy a lehető legkisebbre csökkentse a brit gazdaságra gyakorolt hatásokat, esetleg egy megállapodást keresve az Egyesült Államokkal, miközben próbálnak lehetőségeket is kiaknázni. A miniszterelnök egy újabb drámai hétvégét tölt a vidéki rezidenciáján, Chequersben, ahol telefonálásra összpontosít. Azonban a legfontosabb telefonhívások, amelyek valóban számítanak, még nem érkeztek meg.

Trump februári sajtótájékoztatóján felvetette, hogy lehetőség van egy kereskedelmi megállapodásra, amely mentesítené az Egyesült Királyságot a vámok egy részétől. Azóta egy 20 fős csapat folytatott jelentős tárgyalásokat, amelyet Michael Ellam, a pénzügy és banki tapasztalattal rendelkező szakember irányított a 10. számú hivatalból, együtt a miniszterelnök üzleti tanácsadójával, Varun Chandrával és az üzleti miniszterrel. A tárgyalások során szóba kerültek olyan ötletek, mint az Egyesült Királyság elektromos járművekre vonatkozó szabályainak enyhítése, a technológiai cégekre vonatkozó adók esetleges módosítása, valamint az online biztonsági szabályok átdolgozása. Azonban a szerdai bejelentés előtt a tárgyalások leálltak, és most a brit kormány abban bízik, hogy a káosz közepette a Fehér Ház talál időt és energiát egy megállapodás előmozdítására.

Egy kormányzati forrás megjegyezte, hogy „most rajtuk a sor”, várva, hogy megtudják, lesz-e válasz az amerikaiaktól. Eddig a brit kormány nem sietett, és nem is mutatott különösebb lelkesedést új vámok bevezetésére. Az ezzel kapcsolatos követelések eddig elhalkultak, mivel a miniszterek tisztában vannak vele, hogy sok ember munkája forog kockán választókerületükben. Egy kabinettag elmondta, hogy a kormány nem ül tétlenül, mivel már hetek óta készülnek mindenféle forgatókönyvre. A titkos kabinetbizottság vizsgálta, hogyan reagálhatna az Egyesült Királyság, ha Trump vámjai életbe lépnének. Most, hogy ezek a vámok már itt vannak, a kormány tényleges reakciója az, hogy nem reagál, és négy hétig kérdezi a vállalatokat, hogy szeretnék-e, ha a kormány később válaszolna.

A kormányzati megközelítés részben válasz a korábbi, a Nemzeti Biztosítási járulékok emelése miatti haragra, amelyet a vállalatok részéről tapasztaltak. A kormány arra törekszik, hogy a vállalkozásokkal együttműködve kezeljék a helyzetet. Jelenleg nem mutatkozik igény arra, hogy a brit kormány saját vámokat vezessen be, és a helyzet kezelése is csak a jövőbeni lehetőségek mérlegeléséről szól. A kormány célja, hogy a lehető leghamarabb megvalósítsa meglévő terveit, és felgyorsítsa a már régóta várt Ipari Stratégiát, amely a brit gazdaság fejlesztését célozza.

A kormány úgy érzi, hogy a nemzetközi helyzet kihívásai ösztönözhetik őket a gyorsabb cselekvésre. A pénzügyminiszter is ezt fontolgatja, mivel a kormány már évek óta hangsúlyozza, hogy gyorsabban kell cselekedniük. Az Egyesült Királyság számára ez a helyzet nem csupán a vámok bevezetéséről szól, hanem arról is, hogy hogyan tudják a legjobban megvédeni saját gazdaságukat a külföldi zűrzavartól. A kormány eddigi próbálkozásai, hogy mérsékeljék a vámok hatását, nem bizonyultak elegendőnek, és most a jövőbeli lehetőségek mérlegelése áll a középpontban. Ahogy Sir Keir Starmer újra a telefonhoz nyúl, a kormány további lépései még kérdésesek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm257qmvg25o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük