
Elton John a kormányt gyengének nevezte az AI szerzői jogi tervei miatt
Sir Elton John nemrégiben éles kritikát fogalmazott meg a brit kormány politikájával kapcsolatban, különösen a technológiai cégek szerzői jogi mentességét érintő tervek kapcsán. Az énekes, aki kétségbeesett hangnemben beszélt, úgy érezte, hogy a kormány „abszolút vesztes” és „hihetetlenül megcsalta” a művészeket. Az interjú során, amely a BBC Sunday with Laura Kuenssberg című műsorában zajlott, John kifejtette, hogy ha a kormány valóban engedélyezi, hogy a mesterséges intelligenciával foglalkozó cégek használják a művészek tartalmait anélkül, hogy megfizetnék őket, az „lopásnak” minősül, méghozzá „magas szintű lopásnak”.
A kormány a héten elutasította a Lords Házának javaslatait, amelyek arra vonatkoztak, hogy az AI cégeknek nyilvánosságra kellene hozniuk, milyen anyagokat használnak programjaik fejlesztéséhez. Egy kormányzati szóvivő kijelentette, hogy „nincs változás” a szerzői jogi törvényekben, amíg nem győződtek meg arról, hogy azok a kreatorok számára is működnek. Az generatív AI programok hatalmas mennyiségű adatból, például szövegekből, képekből vagy zenékből tanulnak, hogy új tartalmat hozzanak létre, amely úgy tűnik, mintha ember alkotta volna. John hangsúlyozta, hogy a legnagyobb veszély a fiatal művészek számára az, hogy „nincs meg a forrásuk”, hogy felvegyék a harcot a nagy technológiai cégekkel.
A zenész elmondta, hogy a Lords Házában a szavazás során a javaslatuk több mint kétszeres többséggel nyert, ám a kormány ezt figyelmen kívül hagyta. „A kormány csak úgy nézett rá, mintha azt mondaná: ‘Hát, az öregek… mint én, meg tudják ezt engedni'” – mondta John. A Lords Házában hétfőn a javaslatra 147 szavazattal módosították a Data (Use and Access) Bill-t, amely a szerzői jogok védelmét szolgáló átláthatósági követelményeket tartalmazta. Ám szerdán a Képviselőházban a képviselők elutasították ezt a módosítást, így a törvényjavaslat továbbra is ingadozni fog a két ház között, amíg meg nem egyeznek.
John figyelmeztetett, hogy a kormány azon az úton halad, hogy „megfosztja a fiatalokat örökségüktől és jövedelmüktől”, és hozzátette, hogy a kormány „abszolút vesztes” és ezt rendkívül dühítőnek tartja. A zenész úgy véli, hogy a miniszterelnöknek, Sir Keir Starmernek „fel kellene ébrednie”, és kritizálta a Technológiai Titkárt, Peter Kyle-t, akit „egy kicsit hülyének” nevezett. John kijelentette, hogy ha a kormány nem változtat a tervein, hajlandó bíróságra vinni az ügyet, mondván, „harcolni fogunk minden lépésnél”.
A 78 éves Sir Elton mellett James Graham drámaíró is megszólalt, aki szerint a miniszterek „tudják, milyen értéke van a kreativitásnak… de ami frusztráló, az a közöny vagy az a hajlandóság, hogy hagyják, hogy a Silicon Valley tech fiúk mindent megkapjanak”. A brit zenei ipar vezérigazgatója, Tom Kiehl a BBC-nek elmondta, hogy a kormány „a szakadék szélén” áll, hogy „áldozatul ejti” az ország zenei iparát az amerikai technológiai óriásokkal való barátkozás érdekében. Kiemelte, hogy a miniszterelnök „nem adhatja el” a következő generációt, a zenészeket, dalírókat és kreatorokat, és nem engedheti meg, hogy a tehetségüket „megölje” az, hogy a lélektelen AI robotok kifosztják a munkájukat.
A Lords Házában tartott szavazást megelőzően Sir Elton több mint 400 brit zenésszel, íróval és művésszel közösen aláírt egy levelet, amelyben a miniszterelnököt arra kérték, hogy frissítse a szerzői jogi törvényeket, hogy védelmet nyújtsanak az AI-val szemben. Paul McCartney, a Beatles énekese is aláírta a levelet, korábban pedig figyelmeztetett arra, hogy az AI „Vad Nyugatot” teremthet, ahol a művészek szerzői jogai nincsenek megfelelően védve. A kormány szóvivője elmondta, hogy szeretnék, ha az Egyesült Királyság kreatív ipara és az AI cégek „virágoznának”, ezért konzultációt folytatnak olyan intézkedésekről, amelyek remélhetőleg mindkét szektornak kedveznek. Kiemelte, hogy „lényeges”, hogy a kormány átgondolja a válaszokat a konzultáción, és fontos, hogy már most megalapozzák a következő lépéseket.

