Gazdaság,  Hírek

Trópusi erdők pusztulása rekordgyorsasággal történt tavaly

A világ trópusi erdei, amelyek kulcsszerepet játszanak a klímaváltozás elleni védekezésben, soha nem látott mértékben tűntek el az elmúlt évben. A legfrissebb műholdas elemzések alapján a kutatók becslése szerint 2024-ben körülbelül 67 000 négyzetkilométer (26 000 négyzetmérföld) érintetlen, ősi erdő veszett el, ami nagyjából megegyezik Írország területével, vagyis percenként 18 focipályányi területet érintett. A legfőbb ok a tüzek voltak, amelyek először múlt évben megelőzték a mezőgazdasági célú földtisztításokat, különösen az Amazonas térségében, ahol a rekord alacsony csapadék miatt különösen súlyos helyzet alakult ki.

A délkelet-ázsiai országokban viszont kedvezőbb hírek érkeztek, ahol a kormányzati intézkedések segítettek csökkenteni az erdőirtást. A trópusi esőerdők hatalmas mennyiségű szén-dioxidot tárolnak a talajban és a fa törzsében, így a megfigyelt globális rekord újabb kérdéseket vet fel a klímaváltozásra érzékeny ökoszisztémák ellenálló képességéről. Számos kutató attól tart, hogy egyes erdőterületek, például az Amazonas egyes részei, közel állnak egy „küszöbértékhez”, amely után visszafordíthatatlan hanyatlás következhet be. Matthew Hansen professzor, a Marylandi Egyetem GLAD laboratóriumának társigazgatója kifejtette, hogy az új eredmények „félelmetesek”, és figyelmeztetett az esőerdők „szavannásodásának” lehetőségére, ahol az ősi trópusi erdők visszahúzódnak, és véglegesen szavannává alakulnak.

Egy másik tanulmány, amelyet a múlt héten publikáltak, hasonló figyelmeztetést adott a lehetséges jelentős erdőpusztulásról az Amazonasban, ha a globális felmelegedés meghaladja az 1,5 Celsius-fokos nemzetközi célt. Ez nem csupán a legbiodiverzebb élőhelyeken élő állatvilágot fenyegeti, hanem komoly következményekkel is jár a globális éghajlat számára. Az Amazonas eddig kedvező szerepet játszott az emberiség számára, hiszen több szén-dioxidot nyelt el, mint amennyit kibocsátott. Azonban az erdők elégetése hatalmas mennyiségű szén-dioxidot bocsát ki – ezzel inkább fokozza a felmelegedést, mintsem korlátozza azt. Az Amazonas 2023-24-es időszakban a valaha mért legrosszabb aszályt tapasztalta, amit a klímaváltozás és a természetes El Niño időjárási minta együttes hatása idézett elő.

Sok esetben a tüzeket szándékosan gyújtják meg a földek mezőgazdasági célú tisztítására, ami megnehezíti a két tényező elválasztását. Az aszály azonban kedvező körülményeket teremtett a tüzek ellenőrizhetetlen terjedésére, Brazíliát és Bolíviát különösen súlyosan érintette. A kutatók megjegyzik, hogy bár ez csak egyetlen év, a felmelegedő világra jellemző intenzívebb trópusi tüzek várható mintázatával összhangban van. Rod Taylor, a World Resources Institute (WRI) képviselője hangsúlyozta, hogy most egy új szakaszba léptünk, ahol nem csupán a mezőgazdasági célú földtisztítás a fő tényező, hanem egy új, erősítő hatás is, ami valós klímaváltozási visszacsatolási körforgást teremtett, amelyben a tüzek sokkal intenzívebbé és félelmetesebbé váltak, mint valaha.

A világ ősi trópusi erdeinek rekord mértékű elvesztése összesen 3,1 milliárd tonna üvegházhatású gázt bocsátott ki, ami nagyjából megegyezik az Európai Unió kibocsátásával. Délkelet-Ázsiában azonban a helyzet kedvezőbb tendenciákat mutatott. Indonéziában például a primer erdő elvesztésének mértéke 11%-kal csökkent 2023-hoz képest, annak ellenére, hogy aszályos körülmények voltak. Elizabeth Goldman, a WRI Global Forest Watch projektjének társigazgatója elmondta, hogy ez a kormányok és közösségek közötti együttműködés eredménye, amelynek célja a „tüzelés tilalma” betartatása.

A szakértők egyetértenek abban, hogy a COP30-as ENSZ klíma csúcstalálkozó, amely az Amazonasban kerül megrendezésre, kulcsszerepet játszik az erdővédelmi kezdeményezések népszerűsítésében. Az egyik javaslat az lenne, hogy jutalmazzák azokat az országokat, amelyek megőrzik trópusi erdeiket. A részletek még kidolgozás alatt állnak, de Rod Taylor szerint ez egy ígéretes megoldás lehet. A célkitűzés, hogy a felmelegedést 1,5 Celsius-fok alatt tartsák, túl magas ahhoz, hogy elkerüljük a tengerszint emelkedését, figyelmeztetnek a tudósok. A kutatók hangsúlyozzák, hogy a fenntartható megoldások keresése elengedhetetlen ahhoz, hogy megőrizzük bolygónk természetes erőforrásait.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0lnngl6713o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük