
Az Apple-t büntetőjogi megvetés miatt vizsgálják
A közelmúltban egy amerikai kerületi bíró megállapította, hogy az Apple szándékosan megsértette az általa hozott végzést, amely az Epic Games által indított perben született. A bíró, Yvonne Gonzalez Rogers, azt is kijelentette, hogy egy Apple vezető „nyíltan hazudott” eskü alatt. Az említett végzés célja az volt, hogy megakadályozza az Apple versenyellenes magatartását és árazását, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy külső fizetési lehetőségeket válasszanak az App Store-on belül. A bíró jelezte, hogy az ügyet a Kaliforniai Északi Kerületi Ügyészségnek továbbítja, hogy megvizsgálja, szükséges-e büntetőjogi megvetés eljárás indítása.
Az Apple szóvivője reagálásként kijelentette, hogy „határozottan nem értenek egyet a döntéssel”, és ígérték, hogy eleget tesznek a bíróság határozatának, de fellebbezni fognak. A szerdai ítélet egy 2021-es ügyre vonatkozik, amelyet az Epic Games indított, a Fortnite nevű népszerű játék készítője, amely arra hívta fel a figyelmet, hogy a harmadik féltől származó fizetési lehetőségeknek elérhetőnek kellene lenniük a vásárlók számára. Az Epic Games vitatta azt a 30%-os jutalékot is, amelyet az Apple levon a vásárlásokból, és azt állította, hogy az App Store monopolhelyzetben van.
A 2021-es döntésében Gonzalez Rogers bíró megállapította, hogy az Apple nem tilthatja meg a fejlesztőknek, hogy saját vásárlási mechanizmusaikra hivatkozzanak. Például egy filmes streaming szolgáltatásnak lehetőséget kell adni arra, hogy az ügyfeleket a saját weboldalán keresztül irányítsa előfizetésre, anélkül, hogy az Apple in-app vásárlási mechanizmusát kellene használnia. Azonban a szerdai megvetési végzésben a bíró megállapította, hogy az Apple még mindig folytatta a verseny akadályozását olyan próbálkozásokkal, amelyek a bíróság szerint „nem lesznek tolerálva”. Gonzalez Rogers bíró hozzátette, hogy az általa átnézett belső vállalati dokumentumok azt mutatták, hogy az Apple szándékosan megsértette a végzést.
A dokumentumokból kiderül, hogy „az Apple pontosan tudta, mit csinál, és minden egyes lépésnél a legversenyellenesebb megoldást választotta” – írta. Megemlítette, hogy Tim Cook, az Apple vezérigazgatója figyelmen kívül hagyta Phillip Schiller vezető javaslatát, hogy az Apple tartsa be a végzést, és lehetővé tette, hogy a pénzügyi igazgató, Luca Maestri meggyőzze őt ennek ellenkezőjéről. „Cook rossz döntést hozott” – írta. Ezen kívül az Apple pénzügyi alelnöke, Alex Roman „nyíltan hazudott eskü alatt”.
A bíró kiemelte, hogy az Apple egyik próbálkozása a végzés kijátszására az volt, hogy 27%-os jutalékot kezdett el kérni az alkalmazáson kívüli vásárlások után, holott korábban semmilyen díjat nem számoltak fel. Az Apple új akadályokat és követelményeket is bevezetett, hogy elriassza a vásárlókat a versenytárs vásárlási platformjainek használatától. Tim Sweeney, az Epic Games alapítója és vezérigazgatója egy X-en közzétett posztjában bejelentette, hogy cégük a következő héten vissza fogja állítani a Fortnite-ot az Egyesült Államok iOS App Store-jába, és egy békés javaslatot tett hosszú távú riválisának. Sweeney azt írta: „Az Epic békés javaslatot tesz: ha az Apple kiterjeszti a bíróság zökkenőmentes, Apple-adó mentes keretrendszerét világszerte, mi vissza fogjuk hozni a ‘Fortnite’-ot az App Store-ba világszerte, és lemondunk a jelenlegi és jövőbeli jogi lépéseinkről e témában.”
A posztban Sweeney hangsúlyozta, hogy „NINCS DÍJ a webes tranzakciókért. Vége az Apple Adónak. Az Apple 15-30%-os „szemetet” most már olyan halottnak tekintjük itt az Egyesült Államokban, mint Európában a Digitális Piacokról szóló törvény értelmében.” Az ügy fejleményei továbbra is figyelmet érdemelnek, hiszen a technológiai óriások és a szabályozók közötti harc nemcsak a vállalatok jövőjét, hanem a felhasználók jogait is érinti. Az Apple és az Epic Games közötti vita tehát nem csupán egy jogi ügy, hanem a digitális gazdaság jövőjéről szóló fontos diskurzus részévé vált.

