
Áremelkedés az Egyesült Királyságban: Mennyire gyorsan nőnek az árak?
Az Egyesült Királyságban az infláció az utolsó tizenkét hónap alatt 3,5%-kal emelkedett, amelyet elsősorban a háztartási energia- és vízdíjak emelkedése táplált. Ez a szám a Bank of England által kitűzött 2%-os célérték felett van, amelynek elérésére a bank folyamatosan változtatja a kamatlábakat. Az utóbbi időszakban a Bank várakozásai szerint az infláció ismét emelkedni fog, miután az elmúlt hónapokban fokozatos csökkenést mutatott. Az intézmény tavaly augusztus óta négy alkalommal csökkentette a kamatlábakat, amely jelenleg 4,25%-ra állt be.
Az infláció lényegében azt jelenti, hogy az árak idővel emelkednek. Például, ha egy liter tej ára 1 font, de egy év múlva már 1,05 font, akkor a tej inflációja 5%-os. Az Egyesült Királyság Statisztikai Hivatala (ONS) folyamatosan figyeli több száz mindennapi termék, például élelmiszer és üzemanyag árának alakulását. Ezt a virtuális „kosárnyi árut” rendszeresen frissítik, hogy a vásárlási trendeket tükrözze. 2025-re például virtuális valóság fejhallgatók és jóga szőnyegek kerültek a listára, míg a helyi újsághirdetéseket eltávolították.
A legfrissebb adatokat a Fogyasztói Árindex (CPI) alapján számolják, amely minden hónapban közzétételre kerül. Az áprilisi CPI 3,5%-ra emelkedett a márciusi 2,6%-ról, és a növekedés nagyobb volt, mint amit az elemzők vártak. Az ONS szerint ezt a növekedést a háztartási költségek, például a gáz- és áramdíjak jelentős emelkedése okozta. A Bank of England emellett más mutatókat is figyelembe vesz, mint például a „maginflációt”, amikor a kamatlábak módosításáról döntenek. A maginfláció nem tartalmazza az élelmiszer- vagy energiaárakat, mivel ezek hajlamosak rendkívül ingadozóak lenni, így jobb indikátorként szolgálhatnak a hosszú távú trendekhez.
A maginfláció áprilisban 3,8%-ra emelkedett, szemben a márciusi 3,4%-kal. Az infláció jelentősen csökkent azóta, hogy 2022 októberében 11,1%-ra emelkedett, ami 40 éve a legmagasabb szint volt. Azonban ez nem jelenti azt, hogy az árak csökkennek, csupán azt, hogy lassabban emelkednek. Az infláció 2022-ben elsősorban az olaj- és gázkereslet növekedése miatt ugrott meg a Covid-járvány után, és az energiaárak ismét megugrottak, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát. Az infláció a 2%-os célérték felett maradt, részben a magasabb élelmiszerárak miatt.
A Bank of England, amikor az infláció a célérték felett állt, 5,25%-ra emelte a kamatlábakat, ami 16 éves csúcsnak számít. Az elképzelés az volt, hogy ha a kölcsönzés költségeit megemelik, az emberek kevesebb pénzt tudnak költeni, és talán többet is spórolnak. Ez csökkenti a termékek iránti keresletet, így lassítva az árak emelkedését. Azonban ez egy kényes egyensúlyozás, mivel a kölcsönzési költségek emelése kockázatot jelenthet a gazdaságra nézve. Például a lakástulajdonosoknak magasabb jelzálogkölcsön-törlesztőkkel kell szembenézniük, ami a kedvezőbb megtakarítási ajánlatok előnyeit is elérheti. A vállalatok is kevesebb pénzt kölcsönöznek, ami csökkenti a munkahelyteremtés valószínűségét.
A Bank az utóbbi időszakban többször is csökkentette a kamatlábakat, legutóbb 2025 májusában, arra hivatkozva, hogy az infláció csökkenése indokolja a lépést. Andrew Bailey, a Bank kormányzója jelezte, hogy további „fokozatos és óvatos” csökkentések is várhatóak, ám figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámok megmutatták, mennyire kiszámíthatatlan lehet a globális gazdaság. A Bank azt is előrejelzi, hogy a vámok hatása lassítani fogja az Egyesült Királyság gazdaságát, és alacsonyabb inflációt eredményezhet, mint amire számítottak.
Közben az Egyesült Királyságban a munkavállalói bérnövekedés az inflációt is meghaladta az év elején, hiszen a január és március közötti időszakban a bérnövekedés éves átlagban 5,6%-os volt. Az infláció figyelembevételével a bérek 2,6%-kal nőttek, ami kedvező jel a munkavállalók számára. A magánszektor jövedelme kismértékben meghaladta a közszolgáltatásokban dolgozók bérnövekedését.
A globális trendek, mint például az eurózónában tapasztalt 2,2%-os infláció és az Egyesült Államokban mért 2,4%-os érték, szintén hozzájárulnak az Egyesült Királyság gazdasági helyzetének alakulásához. A központi bankok világszerte igyekeznek korlátozni az árak emelkedését, és a közelmúltban az Európai Központi Bank is kamatcsökkentésre szánta el magát, ami szintén jelzi a gazdasági környezet folyamatos változásait.
