Gazdaság,  Hírek

Britannia új lehetőségei az EU-val kötendő megállapodás terén

A legfrissebb diplomáciai fejlemények alapján a brit kormány egy fontos lépést tett a kereskedelmi kapcsolatok javítása érdekében az Egyesült Államokkal. A megállapodás, amely a brit autóipar számára jelentős előnyöket ígér, lehetőséget teremt arra, hogy az Egyesült Királyság egy átfogó megállapodást köthessen az Európai Unióval, különösen a mezőgazdasági termékek, például az élelmiszer- és állattenyésztési normák terén. Bár az Egyesült Államokkal kötött üzlet gazdaságilag viszonylag kicsi, mégis fontos egyes szektorok számára, hiszen visszavonja Trump korábbi bejelentésével okozott kereskedelmi károkat, különösen az autóiparban.

Egy iparági forrás szerint a brit autóexportőrök számára a 27,5%-ról 10%-ra csökkentett vámtarifa évente több mint 1 milliárd font megtakarítást jelenthet, ami a korábbi „létezésüket fenyegető” helyzethez képest már nem élet-halál kérdése, de még mindig fájdalmasan érinti az ágazatot. Kérdéses azonban, hogy a kvóta hogyan fog működni, és hogyan számolják majd el a külföldi alkatrészeket, például a kínai akkumulátorokat, a megállapodás pedig 100,000 autóra korlátozódik. A Jaguar Land Rover legújabb, nagy hírverést kapott Jaguar modelljének amerikai bemutatója során abban bíztak, hogy sikerül növelni ezt a számot.

A megállapodás másik oldalán az Egyesült Államok mezőgazdasági termékeinek, például a marhahúsnak a brit piacra való bejutása áll, amely szintén kvótához kötött. Érdekes módon a megállapodásból hiányoznak fontos elemek, például a digitális szolgáltatások adója, valamint a brit piacon forgalomban lévő amerikai autókra vonatkozó vámtarifák. Az egyik legfontosabb döntés azonban, hogy a 10%-os úgynevezett kölcsönös vámtarifa megmarad, annak ellenére, hogy az Egyesült Királyság több árut vásárol az Egyesült Államoktól, mint amennyit onnan exportál. Ez megerősíti, hogy a tarifa senkivel sem alkuképes, és szélesebb körű következményekkel járhat.

Howard Lutnick kereskedelmi miniszter egy prezentációja során egyértelműen azt sugallta, hogy a megállapodás inkább egyoldalú, ahol az Egyesült Királyság „példátlan hozzáférést” kínál az Egyesült Államoknak az autóipar megmentése érdekében. Az Egyesült Államok a brit termékekre vonatkozó vámtarifákat háromszorosára emelte, míg az Egyesült Királyság a saját vámtarifáit kétharmadával csökkentette. Ez nem tűnik igazán „kölcsönösnek”.

Fontos azonban megjegyezni, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok különböző nézőpontból értelmezi ezeket a számokat. Az Egyesült Államok számára a vámtarifa emelése a külföldiekre kivetett adó, amely bevételt termel az amerikai kincstárnak. Ezzel szemben az Egyesült Királyság szempontjából a vámtarifa a hazai fogyasztókra kivetett adó, amely növeli az inflációt, ezért a csökkentett érték önmagában is kedvező. Az Angol Bank vezetője, Andrew Bailey elmondta, hogy reméli, hogy a megállapodás az első lépés lehet a globális kereskedelmi feszültségek mérséklésében.

A megállapodás valós nyeresége abban rejlik, hogy a vámtarifák ügyében kötött megállapodás fenntarthatja a jó kapcsolatokat az Egyesült Államokkal, miközben lehetőséget biztosít egy átfogó megállapodásra az Európai Unióval. A brit élelmiszer- és mezőgazdasági normák fenntartásával, például a hormonkezelt marhahús vagy a klórozott csirke elutasításával, most már reálisan felmerül egy „teljes körű” élelmiszer- és mezőgazdasági exportmegállapodás lehetősége az EU-val, hasonlóan Svájcéhoz, amely a következő hetekben várhatóan csökkenti a Brexit utáni bürokráciát a legfontosabb exportőrök számára mindkét irányban.

Ezáltal egy növekvő gazdaság képét rajzolhatjuk meg, amely jó kereskedelmi kapcsolatokat ápol az Egyesült Államokkal, az EU-val, Indiával és hamarosan a Gulf States-szel is, miközben a kamatlábakat csökkentik. A brit kormány célja, hogy az Egyesült Királyságot a kereskedelem és a politikai stabilitás oázisaként tüntesse fel a világ zűrzavara közepette, több évnyi zűrzavar után. A helyzet drámaian eltér a tavalyi év eleji recessziós hangulattól, és talán ez a stratégia sikeres lehet. A kormány továbbra is szélesebb körű amerikai kereskedelmi megállapodásra törekszik, miután csökkentette az autókra és acéltermékekre vonatkozó vámtarifákat. Az Egyesült Államok elnöke kijelentette, hogy a tarifák „a legfélreértettebb dolog” az üzleti világban, és további lépéseket helyezett kilátásba. A két ország bejelentette, hogy megállapodást kötöttek a vámtarifák csökkentéséről, amely a világ két legnagyobb gazdaságának kereskedelmi háborújának deeskalációjára utal.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5y8kl9yxrdo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük