Gazdaság,  Hírek

Amerikai megállapodás: az Egyesült Királyság előtt új lehetőségek az EU-val való üzletkötésre

A legfrissebb kereskedelmi megállapodás jelentős diplomáciai sikert hozott az Egyesült Királyság számára, mivel lehetőséget biztosít arra, hogy a brit kormány teljes körű megállapodást köthessen az Európai Unióval, például az élelmiszer-standartok terén. Gazdasági szempontból ez az amerikai megállapodás viszonylag kicsi, bár bizonyos specifikus szektorok számára fontos. A megállapodás visszafordítja Trump eredeti bejelentésével okozott kereskedelmi károkat, különösen az autóipar területén. Egy bennfentes elmondása szerint a 27,5%-ról 10%-ra csökkentett vámok révén a brit autóexportálók több mint egymilliárd fontot takaríthatnak meg, ami egy „létezési fenyegetésnek” számított az ipar számára. Bár ez már nem élet-halál kérdés, a helyzet továbbra is fájdalmas. Kérdéses, hogy a kvóta hogyan fog működni, például hogyan számolják a külföldi alkatrészeket, mint a kínai akkumulátorokat, és a kvóta 100 000 autóra korlátozódik. A Jaguar Land Rover új, sokat hirdetett Jaguárja az Egyesült Államokban debütált, remélve, hogy növelni tudják ezt a számot.

A megállapodás másik oldala az amerikai mezőgazdasági termékek, például a marhahús hozzáférésének növelése, amely szintén kvótához van kötve. Érdemes megjegyezni, hogy számos dolog hiányzott a megállapodásból. Nem történt előrelépés a digitális szolgáltatási adó ügyében, és az amerikai autókra vonatkozó vámok sem változtak. A legfontosabb döntés azonban az, hogy a 10%-os úgynevezett kölcsönös vám megmarad, annak ellenére, hogy az Egyesült Királyság többet vásárol az Egyesült Államoktól, mint fordítva. Ez megerősíti, hogy a vám nem tárgyalható senkivel, és szélesebb következményekkel járhat. Howard Lutnick kereskedelmi miniszter Fehér Házi prezentációja arra utalt, hogy a megállapodás inkább egyoldalú, ahol az Egyesült Királyság „példa nélküli hozzáférést” kínált az Egyesült Államoknak az autóipara megmentése érdekében. Az Egyesült Államok háromszorosára emelte a brit termékekre kivetett vámokat 3,4%-ról 10%-ra, míg az Egyesült Királyság kétharmadával csökkentette a vámokat 5,1%-ról 1,8%-ra. Ez nem tűnik túl „kölcsönös” megoldásnak.

Fontos azonban megjegyezni, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok nagyon eltérő szemszögből látják ezeket a számokat. Az amerikai perspektíva szerint a vámemelés egy adó a külföldiekre, amely „bevételt” termel az Egyesült Államok államkincstárának. Ezzel szemben a brit nézőpont szerint a vám egy adó a hazai fogyasztókra, amely növeli az inflációt, így önmagában a csökkentett vám értékes. Az Egyesült Királyság Bankjánál az elmaradt megtorlások és az ázsiai országokból származó elterelt termékek elfogadása között szerepelnek azok az okok, amelyek miatt az infláció most enyhébben emelkedik, lehetővé téve a mai kamatcsökkentést, és a jövőben továbbiakat is.

Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója elmondta, hogy reméli, hogy a megállapodás az első lesz a sok közül, amelyek csökkentik a globális kereskedelmi feszültségeket. A valódi nyereség itt az lehet, hogy ez a vámmegállapodás segít fenntartani jó kapcsolatokat az Egyesült Államokkal, miközben nyitva hagyja az ajtót egy tartalmas megállapodás előtt az Európai Unióval. Az Egyesült Királyság élelmiszer-standartjainak megőrzésével, és például a hormonnal kezelt marhahús vagy klórozott csirke elfogadása nélkül, a „teljes zsírtartalmú” élelmiszer- és mezőgazdasági exportmegállapodás az EU-val, hasonlóan Svájcéhoz, most már nyilvánvalóan a következő hetekben várható. Ez jelentősen csökkentheti a Brexit utáni bürokráciát a kulcsfontosságú exportálók számára mindkét irányban.

Összességében a helyzet egy növekvő gazdaság képet fest, jó kereskedelmi kapcsolatokkal az Egyesült Államokkal, az EU-val, Indiával, és hamarosan a Perzsa-öböl államaival, miközben a kamatokat csökkentik. A brit kormány megpróbálja bemutatni az Egyesült Királyságot, mint a kereskedelem és a politikai stabilitás oázisát egy viharos világban, a zűrzavaros évek után. A helyzet messze van a kezdeti recessziós negatívumtól az év elején, és talán működni fog. A kormány továbbra is szélesebb amerikai kereskedelmi megállapodásra törekszik, miután csökkentette az autó- és acélvámokat. Az amerikai elnök azt mondta, hogy a vámok „a legrosszabbul megértett dolgok” az üzletben, és további intézkedésekkel fenyegetőzik. A két ország bejelentette a vámok csökkentésére irányuló megállapodást, amely az eddigi legszorosabb jele annak, hogy a világ két legnagyobb gazdasága kész a kereskedelmi háború deeskalálására.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5y8kl9yxrdo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük