
Képes lesz a zoo-ból származó hiúz a vadonban boldogulni?
Amikor a ketrec ajtaja kinyílik, a hiúz szimatolni kezd, ellenőrzi, hogy a környék biztonságos-e, majd óvatosan megteszi első lépéseit a német Fekete-erdő felé. Ez a hiúz, amely a cornwalli állatkertben született, történelmi pillanathoz érkezhet, hiszen ő lehet az első olyan brit állatkertben született macska, amely sikeresen visszakerül a vadonba. Az állatkertekben született és nevelt állatok ritkán kerülnek vissza a természetbe, mivel nem rendelkeznek a túléléshez szükséges készségekkel, vagy túlságosan hozzászoktak az emberekhez. Azonban a nőstény hiúzok hiánya az európai tenyésztési programban különleges helyzetet teremtett, ami miatt a Newquay Állatkert kérését különösen figyelembe vették.
A hiúz Németországba került, ahol néhány hónapot egy kerítésen belül fogják figyelni, hogy felmérjék, készen áll-e a kihívásra. A BBC stábja is jelen volt, amikor a hiúz egy teherautóra került, hogy elinduljon a dél-nyugati területek felé. Két nappal később a német Fekete-erdőben csoportosították, ahol a Newquay Állatkert munkatársa, John Meek is jelen volt, hogy láthassa, amint a hiúz óvatosan belép új otthonába. „Nagy fiú vagyok, de néhány könnycsepp megjelent a szememben” – mondta Meek. „Ma már az állatkertek nem azért vannak, hogy állatokat zárjanak ketrecbe. A cél a természetvédelem, és ez az, amit most láthatunk: a természetvédelem működésben.”
Európában már több ezer hiúz él szabadon az erdőkben, de az új állatok bevezetésével azt a célt szolgálják, hogy növeljék a genetikai sokféleséget, különösen Közép-Európában. Bár a hiúzokat nem hivatalosan „nagy macskáknak” tartják, akár 30 kilogrammosra is megnőhetnek, és szarvasokra vadásznak táplálékért. Az Egyesült Királyságban egykor őshonosak voltak, de évszázadokkal ezelőtt kipusztultak, és a brit szarvasállomány rekordmagasságra emelkedett, így egyre többen követelik a hiúzok visszatelepítését.
Dina Gebhardt, a Berni Állatkert hiúz-tenyésztési koordinátora, aki a Newquay hiúz SOS-ját is kezdeményezte, azt mondja: „Lényegében én vagyok a Tinder a született hiúzok számára.” Feladata, hogy összepárosítsa a nőstény és hím hiúzokat Európa-szerte, valamint új otthonokat találjon szaporulatuknak. „A természetünk nagyon fragmentált, a vasutak, utak és városok miatt. Ez sok akadályt teremtett a hiúz számára, ami inbredinghez vezetett” – magyarázza Dina. Célja, hogy az állatkertekben nevelkedett fiatal hiúzokat bevezessen a vadonba, növelve ezzel a hiúzok számát és javítva a genetikai keveredést.
A hiúzok általában születésüktől fogva minimális emberi kapcsolattal nőnek fel, hogy később sikeresen vissza tudjanak illeszkedni a természetes környezetükbe. Tavaly azonban, Dina legnagyobb csalódására, különösen nagy számú hím hiúz született, és a sikeres újratelepítési programhoz sokkal inkább nőstényekre van szükség. Így Dina felkereste a Newquay Állatkeretet, hogy megkérdezze, elérhető-e a egyéves nőstény. „Természetesen azonnal igent mondtunk, hiszen ez egy olyan lehetőség, amit szívesen vállaltunk” – mondta John Meek.
A következő hónapokban a hiúz figyelés alatt áll, hogy megállapítsák, rendelkezik-e a vadonban való túléléshez szükséges készségekkel. A zsákmány megölése nem várhatóan fog problémát jelenteni. „Ha ismered a macskákat, tudod, hogy még egy olyan macska is, amely egész életét egy szobában töltötte, amint kikerül, képes lesz megölni egy madarat vagy egy egeret” – mondta Eva Klebelsberg, aki a Baden-Württemberg hiúz újratelepítési programját vezeti. Jelenleg egy dámszarvas teteme felett állunk a Fekete-erdőben, és ez egyike a már itt élő hiúzok által megölt állatoknak.
Eva elmondta, hogy „Európában hiányoznak a nagy ragadozók az ökoszisztémákból,” és hangsúlyozta, hogy a hiúz segít a szarvasok populációjának szabályozásában, valamint biztosítja, hogy azok folyamatosan mozogjanak, elkerülve az erdős területek letarolását. A Newquay hiúz sorsa szempontjából kulcskérdés az emberekkel való kapcsolata lesz. Mivel egész életét rácsok mögött töltötte, emberek által etetve, fontos, hogy ne keressen további emberi interakciót. Dr. Marco Roller, a karlsruhei állatkert igazgatója elmondta: „Közép-Európa nagyon zsúfolt, és nem sok hely van, ahol elegendő tér áll rendelkezésre a nagyobb állatok számára.” A végső döntés a Newquay hiúz sorsáról a nyár végén fog megszületni, miután több hónapon át figyelemmel kísérik.

