
A Fed változatlanul tartja a kamatokat a vámok miatti bizonytalanság miatt
A legutóbbi nyilatkozatában az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve (Fed) figyelmeztetett arra, hogy Donald Trump elnök vámintézkedései olyan mértékű bizonytalanságot okoztak, hogy a bank nem tudja, milyen lépéseket tegyen a kamatlábakkal kapcsolatban. A Fed szerdán bejelentette, hogy a kamatlábakat változatlan szinten tartja, annak ellenére, hogy Trump folyamatosan arra szólította fel a bankot, hogy csökkentse a hitelköltségeket. Jerome Powell, a Fed elnöke elmondta, hogy a vámok gazdasági következményei miatt „pontosan nem világos”, hogy a banknak mit kellene tennie a jövőben. Ez a döntés már a harmadik egymást követő alkalom, amikor a Fed nem lépett, így a bank kulcsfontosságú hitelezési rátája körülbelül 4,3%-on maradt.
Powell hangsúlyozta, hogy ha Trump vámpolitikája továbbra is érvényben marad, akkor az valószínűleg „infláció emelkedéséhez, a gazdasági növekedés lassulásához és a munkanélküliség növekedéséhez” vezethet. A Fed hagyományosan csökkenti a kamatlábakat, ha úgy véli, hogy a gazdaság gyengélkedik, és emeli azokat, ha az árak túlságosan gyorsan emelkednek. Azonban a bank, amelynek politikai függetlensége a Fehér Háztól alapvető, jelezte, hogy a vámok kockázatot jelentenek mind a gazdasági lassulás, mind a gyorsabb árnövekedés szempontjából, ami bonyolítja a következő lépéseit.
A szerdai döntés a Fed első lépése volt Trump vámbejelentései óta, amelyek világszerte megemelték az importvámokat, különösen Kínából érkező termékek esetében, ahol a vámok legalább 145%-ra emelkedtek. Az Egyesült Államokban működő logisztikai cégek és kikötők drámai kereskedelmi visszaesésről számoltak be, míg elemzők figyelmeztettek, hogy a recesszió kockázata jelentősen megnőtt az év eleje óta. Trump, aki a tavalyi újraválasztási kampányában alacsonyabb kamatlábakat ígért, a Fedtől azt követelte, hogy „előre gondolkodva” csökkentse a kamatlábakat, és már a bank vezetőjének elbocsátásával is viccelődött, akit „nagy vesztesként” és „Mr. Túl Későként” kritizált, amiért nem csökkentette elég gyorsan a kamatlábakat.
Eközben a Európai Központi Bank a múlt hónapban csökkentette a kamatlábakat, arra hivatkozva, hogy a kereskedelmi feszültségek miatt aggasztó a gazdasági helyzet. A Bank of England is hasonló lépésre készül, és erre a héten várhatóan bejelentést tesz. Az Egyesült Államok és Kína tisztségviselői ezen a héten találkoznak, de a tárgyalások keretei még nem világosak. Trump szerdán elvetette az ötletet, hogy előre csökkentsék a vámokat a kereskedelmi tárgyalások elősegítése érdekében.
Powell elmondta, hogy a tárgyalások jelentős mértékben megváltoztathatják a gazdasági helyzetet. „Általában a dolgok tisztázódnak, és a megfelelő irány világossá válik” – mondta. „Jelenleg azonban nagyon nehéz megmondani, hogy ez mi lenne. Közben a gazdaság jól teljesít.” Az Egyesült Államok gazdasága az év első három hónapjában először zsugorodott 2022 óta, de a tisztségviselők azt állították, hogy ezek a számok torzítva lettek, mivel a cégek a vámok bevezetése előtt siettették az áruk behozatalát, nem pedig a szélesebb körű aktivitás csökkenése miatt. A munkavállalás is váratlanul erős maradt a múlt hónapban, a munkanélküliségi ráta pedig a történelmi alacsony, 4,2%-os szinten stagnál, míg az amerikai tőzsde nagyrészt helyreállt a múlt hónapban tapasztalt éles visszaesésből.
Powell szerint ezek a számok lehetőséget adnak a Fed számára, hogy várjon. „Gyorsan tudunk lépni, amikor ez indokolt, de úgy gondoljuk, hogy most a helyes döntés az, hogy várjunk, és figyeljük, hogyan alakulnak a dolgok” – tette hozzá. A kormány továbbra is arra törekszik, hogy szélesebb kereskedelmi megállapodást kössön az Egyesült Államokkal, miután csökkentette az autókra és acélra vonatkozó vámokat. Az elnök szerint a vámok „a legrosszabbul értelmezett dolgok” az üzleti életben, és további intézkedésekkel fenyegetőzik. Az a találkozó, amelyre a két legnagyobb gazdaság képviselői készülnek, a legmarkánsabb jel arra, hogy a világ két legnagyobb gazdasága készen áll a kereskedelmi háború deeskalálására. Trump’s új kereskedelmi megállapodása az Egyesült Királysággal egy pillantást engedett arra, hogy milyen típusú megállapodásokat kereshet világszerte. A kormány diplomáciai eredménye, hogy ezt az üzletet mások előtt sikerült megkötni, enyhülést jelent a gépjárműgyártók számára.

