Hírek,  Mindennapok

Nincs béke: Ukrajna katonái és civilei a fegyverszünet illúziójáról

A tűzszünet órákkal azután, hogy Oroszország bejelentette, hogy kezdeményezi azt, a kelet-ukrajnai Donyeck régióba indultunk, hogy megvizsgáljuk, milyen hatással van a helyzetre. A ukrán hadsereg kísért minket egy tüzérségi állásra, amely Pokrovszk városától dél-nyugatra található, ahol a harcok különösen hevesek. Az esős időjárás miatt a sárban való közlekedés nehézkes volt, de legalább a széles, nyílt mezők miatt csökkent a drónok támadásának kockázata. Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, egy háromnapos tűzszünetet javasolt, amely május 8-án, helyi idő szerint éjfélkor lépett volna életbe, hogy egybeessen a második világháború európai befejezésének évfordulójával, amely Oroszországban a győzelem napjaként ismert. Azonban a tüzérségi állásból folyamatos robbanásokat hallottunk – a bejövő és kimenő aknavető tűz jelezte, hogy a frontvonalakon nem állt meg a harc.

Megkérdeztem Serhii-t, a Nemzeti Gárda 3. Operatív Brigade-jének egyik katonáját, hogy voltak-e orosz támadások az éjszaka folyamán. „Igen, támadtak éjszaka. Itt voltak csúszóbombák és drónok. Oroszországban nem lehet bízni. Este bejelentik a tűzszünetet, reggel pedig támadnak. Nincs tűzszünet. Mindig felkészültek vagyunk bármire” – mondta. Néhány perccel később egy rádiós üzenetben megkapta egy célpont koordinátáit. Néhány katona mély sárban futott át a lövészárkokon, hogy egy tisztásra érkezzen, ahol egy tarack rejtőzködött az ágak és levelek alatt. Felfedték, a megfelelő irányba állították, és tüzet nyitottak. A lövedék hangja fülsiketítő volt, és a visszarúgás felkavarta a leveleket és a port a földről.

Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, elutasította Oroszország egységes háromnapos tűzszüneti javaslatát. Ezzel szemben ő egy hosszabb, 30 napos tűzszünetet szorgalmazott, amelyet az Egyesült Államok javasolt, és amelyet Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke is megerősített csütörtök este a Truth Social platformján. Trump azt is megfenyegette, hogy Washington és partnerei további szankciókat fognak bevezetni, ha a tűzszünetet nem tartják be. Ahogy a háború folytatódik, mindkét fél próbálja kimeríteni a másikat, megkérdeztem Maxot, egy 26 éves katonát arról, mit gondol a globális diplomáciai erőfeszítésekről a tűzszünet érdekében. „Itt nem gondolkodsz ilyen dolgokról. ‘Alagútlátásra’ van szükséged. Nem hagyhatod, hogy az érzelmek irányítsák a cselekedeteidet. Vársz egy parancsra és cselekszel, ha nincs parancs, akkor találsz valamit, amivel eltöltheted az idődet. De ilyen gondolatok nem jöhetnek a fejedbe” – válaszolta.

Azután észak felé haladtunk a tüzérségi állásból Dobropillya városába, amely körülbelül 19 kilométerre található az orosz állásoktól. A városban még mindig ezrek élnek, köztük sokan, akik kénytelenek voltak ide költözni, mert otthonaik túl veszélyessé váltak. Találkozunk Svitlanával, aki Pokrovszkból származik, de most Dobropillyában él. Megkérdeztem tőle, hogy szerinte a tűzszüneti felhívás változtatott-e valamit a helyzeten. „Itt hallható a robbanások hangja” – válaszolta, utalva a folyamatos robbanásokra, amelyek olyanok voltak, mint a dörgés, és amelyeket a város szélén hallottunk. „Ez a tűzszünet hangja. Ezért mondom, hogy soha ne bízzunk bennük.”

A város fő piacán találkozunk Oleksandrral, aki 65 éves. „Tegnap este csendesebb volt. Korábban rendszeresen hallottuk a Shahed drónok repülését” – mondta. „De most újra halljuk a riasztásokat, és nem biztos, hogy látok bármiféle tűzszünetet.” Amikor beszél, az arca megfeszül, és könnyek szöknek a szemébe. „Félek. Itt van a feleségem és a fiam. Nagyon félek a családomért. Félek, hogy el kell hagynunk az otthonunkat” – mondta, majd sírva fakadt. A helyzet tehát továbbra is rendkívül feszült és kilátástalan a helyi lakosság számára, akik folyamatos félelemben élnek, miközben a háború továbbra is terheli mindennapjaikat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5y63dvj5dqo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük