Hírek,  Mindennapok

Izraeli erők bezárják az ENSZ által működtetett iskolákat Kelet-Jeruzsálemben

A közelmúltban súlyos feszültségek alakultak ki Jeruzsálem keleti részében, ahol izraeli fegyveres biztonsági erők három, az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó ügynöksége (UNRWA) által működtetett iskola bezárására kényszerítették a helyi hatóságokat. Az intézkedés következtében több száz palesztin diákot küldtek haza a Shuafat menekülttábor iskoláiból, mindezt csütörtök reggel, alig hogy megkezdődtek a tanórák. Philippe Lazzarini, az UNRWA főbiztosa, nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az izraeli hatóságok ezzel a lépéssel megfosztják a gyermekeket alapvető tanulási joguktól, és nyíltan figyelmen kívül hagyják a nemzetközi jogot.

Az izraeli kormány már korábban bevezette az UNRWA ellen irányuló intézkedéseket, amelyek értelmében betiltották a szervezet működését a területen, arra hivatkozva, hogy az ügynökség kapcsolatban áll a Hamasszal. Az UNRWA azonban határozottan tagadja ezt a vádakat, és hangsúlyozza, hogy tevékenysége pártatlan és humanitárius célú. A Shuafatban készült videofelvételeken láthatók a lányok, akik egyenruhában ölelik meg egymást az iskola előtt, miután izraeli erők érkeztek a helyszínre. Az iskola falára egy bezárási parancsot is kifüggesztettek, amelyben az állt, hogy tilos az oktatási intézmények működtetése, tanárok alkalmazása, illetve a diákok beengedése az épületbe.

Az UNRWA közleménye szerint a bezárás idején több mint 550, hat és tizenöt év közötti diák tartózkodott az iskolákban, és az egyik munkatársukat is őrizetbe vették. Az ügynökség vezetője a megszállt Ciszjordániában ezt a helyzetet „traumatikus élményként” írta le a fiatal gyermekek számára, akik az oktatáshoz való hozzáférésük elvesztésének közvetlen kockázatával néznek szembe. Az izraeli rendőrség további három iskola előtt is megjelent Jeruzsálem keleti részén, ezzel újabb diákokat kényszerítve hazatérésre.

Philippe Lazzarini az X közösségi oldalon kifejtette, hogy az iskolák „támadása” és bezárásuk „nyíltan figyelmen kívül hagyja a nemzetközi jogot”. Rámutatott arra, hogy ezek az iskolák az Egyesült Nemzetek szentségének védett helyszínei, és az izraeli hatóságok ezzel a lépéssel megfosztják a palesztin gyerekeket a tanulás alapvető jogától. „Az UNRWA iskoláinak nyitva kell maradniuk, hogy megőrizzük egy egész generáció jövőjét” – tette hozzá.

A palesztin hatóság, amely a Ciszjordánia egyes részeit irányítja, szintén elítélte a lépést, mint a gyermekek oktatási jogának megsértését. A brit konzulátus Jeruzsálemben megjegyezte, hogy az Egyesült Királyság, az Európai Unió, Norvégia, Svájc, Törökország és Japán határozottan ellenzi az UNRWA iskolákkal szemben kiadott bezárási parancsokat, és szolidaritását fejezi ki a diákok, szülők és tanárok iránt. „Az UNRWA 1950 óta működik Kelet-Jeruzsálemben az ENSZ Közgyűlésének mandátuma alapján, és Izraelnek a nemzetközi humanitárius jog alapján meg kell könnyítenie az összes, a gyermekek oktatásával foglalkozó intézmény megfelelő működését” – tették hozzá.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy tavaly az izraeli parlament olyan törvényeket fogadott el, amelyek megtiltják az izraeli hivatalnokok és az UNRWA közötti kapcsolatokat, valamint betiltják az ügynökség tevékenységét izraeli területen. Izrael 1967-ben, a közel-keleti háború során foglalta el Kelet-Jeruzsálemet, és 1980-ban de facto annektálta azt, ami a nemzetközi közösség többsége által el nem ismert lépésnek számít. A palesztinok Kelet-Jeruzsálemet a jövendő államuk fővárosának tekintik. Jelenleg körülbelül 230 000 izraeli telepes él Kelet-Jeruzsálemben, míg a palesztin lakosság száma 390 000 körül mozog. A nemzetközi közösség többsége illegálisnak tekinti a telepek építését, a Nemzetközi Bíróság tavalyi tanácsadó véleménye is ezt a nézetet támogatja, noha Izrael ezt vitatja.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cqxej00w3wno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük