Gazdaság,  Mindennapok

Ukrán javaslat: Demilitarizált övezet létrehozása az Egyesült Államok képviselője szerint

Keith Kellogg, az Egyesült Államok elnökének, Donald Trumpnak az Ukrajnáért felelős megbízottja, a napokban arról számolt be, hogy Kijev fegyverszüneti javaslatokat terjesztett elő. A javaslatok között szerepel egy demilitarizált zóna létrehozása a frontvonal mentén. Kellogg elmondása szerint Ukrajna hajlandó lenne a harcok leállítására Oroszországgal a jelenlegi pozíciók mellett, valamint egy harminc kilométer széles biztonsági sáv kialakítására.

A volt tábornok a Fox News televíziónak nyilatkozva kifejtette: „Amit valójában a ruszkiknak mondanak: visszavonulunk 15 kilométert, ti is vonuljatok vissza 15 kilométert! Ekkor lesz egy 30 kilométeres zónánk, amit ellenőrizni lehet.” További javaslatként említette, hogy olyan európai országok, mint Franciaország, Nagy-Britannia, Németország és mások vegyék át a légtér ellenőrzését a Dnyeper folyó nyugati oldalán.

A Kijevből érkező információk a javaslatokkal kapcsolatban azonban nem kaptak megerősítést. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte, hogy Oroszország nem hallott az amerikaiaktól semmiféle ukrán javaslatról a demilitarizált zónával kapcsolatban. Ezzel szemben Peszkov hangsúlyozta, hogy a ukrán dróntámadások azt mutatják, hogy Ukrajna nem kíván békét kötni, és hajlamos „terrorista akciókra”. A Kreml hivatalosan „katonai különleges műveletnek” nevezi az Ukrajna elleni háborút, és Peszkov megjegyezte, hogy a harcok leállítása egy ilyen hosszú fronton sok kérdést vet fel, amelyeket rendezni kell.

A napokban a ukrán hadsereg dróntámadásokkal jelentős zűrzavart okozott a Moszkvából és a városba tartó civil légi forgalomban, különösen a május 9-i világháborús megemlékezés előtt. Peszkov elmondta, hogy Vlagyimir Putyin elnök nem adott új parancsokat a megtorlásra.

Az Egyesült Államok kormánya jelenleg túlzottnak tartja az orosz feltételeket az ukrán háború befejezésére. JD Vance, az amerikai alelnök a müncheni biztonsági konferencián Washingtonban kijelentette: „A ruszkik jelenleg számos követelést támasztanak. Úgy gondoljuk, hogy túl sokat kérnek.”

Ugyanakkor Vance hangsúlyozta, hogy fontos megérteni a Kreml perspektíváját. „Nem kell egyetérteni az oroszok háborús indoklásával – mind az elnök, mind én alaposan bíráltuk az inváziót – de meg kell próbálni megérteni, mik a másik fél mozgatórugói” – mondta. Hozzátette, hogy nem állítaná, hogy az orosz fél

Forrás

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük